Rodzaje kołnierzyków przy męskich koszulach

Męska koszula jest synonimem elegancji oraz profesjonalizmu. Często nadaje stylizacji bardziej formalnego charakteru. Jej charakterystycznym znakiem jest kołnierzyk. Okazuje się, że ma on różne oblicza. Zalecamy, aby się z nimi zapoznać, co pomoże dobrze dobrać koszulę do konkretnej okazji.

Rodzaje kołnierzyków koszul męskich

Wybierając koszulę, należy zwrócić uwagę na jej kołnierzyk. To właśnie on decyduje o charakterze stylizacji. Warto go także dopasować mając na uwadze kształt swojej twarzy. Nie jest to trudne – rodzajów kołnierzyków jest naprawdę sporo! Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kołnierzyk typu Kent

Kołnierzyk typu Kent kojarzy każdy, ponieważ jest najprostszy, a zarazem najbardziej popularny. Cechuje się on uniwersalizmem, nadając się na co dzień (na uczelnię i do pracy) oraz ważne spotkania. Przez swoją powszechność nie sprawia on jednak wrażenia zbyt formalnego. Najlepiej połączyć jest go z kwadratem. Polecany jest mężczyznom o każdym owalu twarzy.

Kołnierzyk włoski

Kołnierz włoski ma krótkie, a równocześnie szeroko rozstawione wyłogi. Pozwala więc na maksymalną ekspozycję krawata. Koszula z tym typem kołnierzyka zwykle wybierana jest na różne uroczystości oraz imprezy. Nie jest jednak polecana każdemu. Najlepiej z kołnierzykiem włoskim wyglądają panowie z wąską i pociągłą twarzą.

Kołnierz półwłoski

Kołnierzyk półwłoski jest połączeniem modelu włoskiego oraz klasycznego (Kent). Jego wyłogi tworzą kąt większy niż 90 stopni, ale nie są aż tak rozstawione, jak w przypadku kołnierza włoskiego. Wybiera go wielu panów, ponieważ cechuje się uniwersalnością. Sprawdzi się w najróżniejszych sytuacjach. Idealnie pasuje do muchy, ale można go nosić również bez dodatków. Jest odpowiedni dla każdego typu twarzy.

Kołnierzyk łamany

Łamane kołnierzyki koszuli cechują się najwyższym stopniem formalności. Są nieodłącznym elementem smokingów, surdutów oraz fraków. Zdecydowanie nie powinno się z nimi eksperymentować. Ten typ kołnierzyka pasuje jedynie do muchy i pojawia się w trakcie imprez, gdzie obowiązuje dress code. Najlepiej prezentuje się on w przypadku mężczyzn o pociągłej twarzy oraz wąskiej szyi.

Kołnierz z guzikami

Koszula button down zawiera dwa guziki, którymi przypina się wyłogi kołnierzyka. Jest to model mniej formalny, najlepiej komponować go z marynarką oraz garniturem. Mężczyźni na ogół decydują się na button down w przypadku stylizacji casualowych. Do koszuli można dodać krawat, ale też nie trzeba. Button down rekomenduje się zarówno w przypadku wąskiej, jak i szerokiej twarzy.

Jaki kołnierzyk do muchy?

Muszka to dodatek, który sprawia, że mężczyzna prezentuje się niezwykle elegancko. Nie powinno się jej jednak zakładać według własnych upodobań. Należy do niej odpowiednio dopasować kołnierzyk koszuli. Najlepszą opcją jest w tym przypadku kołnierzyk łamany. To ważne, aby mucha współgrała wówczas wizualnie z klapami marynarki. Niestety, rzadko jest okazja, aby założyć koszulkę z łamanym kołnierzem. Alternatywą jest w takim przypadku kołnierzyk włoski oraz półwłoski, który sprawdzi się w trakcie różnych uroczystości.

Jak widać, końce kołnierzyka to ważny szczegół, na który należy zwrócić uwagę. To właśnie one w dużej mierze decydują o charakterze stylizacji – czy będzie ona bardziej, czy może mniej formalna. Należy wybrać je także pod kątem swojego kształtu głowy oraz okoliczności. Oczywiście, wybierając koszulę, trzeba mieć również na uwadze własny gust. Dobrze jednak wiedzieć, czym się różnią poszczególne kołnierze oraz w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl