Jak prać koszule, aby dobrze wyglądały?

Jeśli mężczyzna zadaje sobie pytanie, jak prać koszule oznacza to, że albo zmienił pracę, albo postanowił się usamodzielnić. W pierwszym przypadku najprawdopodobniej trafił na stanowisko, gdzie obowiązuje dress code. W drugim opuścił gniazdo rodzinne, ale nie trafił jeszcze na kobietę, która pomoże mu w praniu.

Niezawodna wszywka pielęgnacyjna

Zastanawiając się jak prać koszule, warto pamiętać, że informacje tego typu zawsze podaje producent. Można je znaleźć na wszywkach pielęgnacyjnych, doczepionych do każdego elementu garderoby. Podana jest na nich maksymalna dopuszczalna temperatura, na jaką można ustawić cykl prania. Najczęściej wyraża się ją w liczbach, jak 30 lub 40 stopni, ale znany jest także jej zapis pod postacią kropek. W takiej wersji jedna kropka oznacza 30 stopni, dwie nieco cieplejszą wodę, czyli 40 stopni a trzy to możliwość prania w wodzie gorącej - 60 stopni. Ustawiając temperaturę na wyższą niż poleca producent, ryzykujemy zniszczenie koszuli.

Jak prać koszule białe?

Jasne odcienie koszul zwykle zabieramy ze sobą do pracy. Bez względu na ich kolor należy pamiętać, że jest to element garderoby, który nosimy blisko ciała. Z tego powodu bezwzględnie powinniśmy prać koszule po każdym użyciu. Już po kilku godzinach użytkowania na materiale widać plamy i zabrudzenia, zwłaszcza w rejonie kołnierza, pach i mankietów. Jeśli nie zostaną sprane, wnikną głębiej w materiał i będą trudniejsze do usunięcia. Najpopularniejsze białe koszule powinno się prać z innymi tkaninami w tym kolorze, ewentualnie z pastelami. Należy do nich stosować specjalne detergenty, dzięki którym biel nie zszarzeje lub nabierze innego odcienia.

Wybielacz przy mocnych zabrudzeniach

Istnieją zabrudzenia, które dość trudno wywabić. Dotyczy to chociażby tuszu z drukarki. Przy nagłym wypadku w pracy możemy co najwyżej zmienić koszulę, ale nie wyprać tę, która jest pobrudzona. Jak radzić sobie z opornymi plamami? W niektórych przypadkach można posłużyć się wybielaczem. O tym, czy jest to dozwolone, również informuje wszywka pielęgnacyjna. Jeśli znajduje się na niej symbol trójkąta równobocznego, można stosować preparaty wybielające. Gdy trójkąt jest przekreślony dwiema liniami, możemy użyć wybielacza bez dodatku chloru. Przekreślony, czarny trójkąt oznacza zakaz stosowania wybielacza.

Koszule męskie najlepiej można nie tylko prać, ale i wirować. Nie zaleca się jednak zbyt intensywnego wirowania, ponieważ może być ono szkodliwe dla tkanin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl